esmaspäev, 20. detsember 2010

Maraton, maraton...

TEHTUD!

Ja üle ootuste! Läksin eile hommikul jooksma konkreetse plaaniga hoida pulssi alla 149 löögi, mis teeb hetke jooksuvormi juures kiiruseks 6 ja pool minutit per kilomeeter ning kogu maratoni ajaks 4:34.18. Hommikune tuisk ja miinus 11 kraadi muidugi kahandas veidi optimismi, sest oma seni esimese ja viimase maratoni jooksin 2009 aasta märtsis mõnevõrra soojema ilmaga, siis oli vist paar kraadi külma. :D

Sellise külmaga on õige riietumine keeruline, võib ennast üle pakkida või siis liiga vähe panna. Etterutates võib öelda, et eilne riietumine õnnestus, paar korda hakkas raja peal külm, aga kuum küll ei olnud.Ca 20 kilomeetri peal hakkasid äkki vasaku käe 2 sõrme julmalt külmetama, kuigi olin kätte pannud nii Craft'i aluskinda ja selle peale suusakinda. Kannatasin paar kilti külma, siis pistsin vasaku käe vesti taskusse ja hoidsin seda seal ca 2 kilomeetrit. Peale seda enam sõrmedega probleeme ei olnud. Imelik?

Stardist pani loomakari sellise vinnaga minema, et kole. Vaatasin Lõuka tänaval korra üle õla, et ega ma äkki viimane pole. 6:30-se tempoga alustamine tundus endale vähemalt sel hetkel nö täieliku allaandmisena. Kõik teised lasid ikka sellise alla 5 minuti tempoga.

Vaatamata üldisele vasikavaimustusele jäin endale kindlaks, pulss ca 145-147 ja tempo 6:20-6:30.  Nii sai joostud esimene viiene paun ja veel kolm 6,2km pikkust ringi. Poolel maal näitas kell 2:15, see oli 2 minutit kiirem, kui olin planeerinud. Kuna tunne oli väga hea, siis tõstsin veidi tempot. Silme ees terendas nelja ja poole tunni alistamine.
Kuigi kunagi lubasin, et elus ei kanna ühtegi Adidas'e asja, siis eile ei jäänud lihtsalt muud üle!
Neljandal ringil hakkasid mõned alguse kihutajad selg ees vastu tulema. Kui mina tõstsin kogu aeg kiirust, siis nende akud ilmselt tühjenesid. Ühes kiiruse suurenemisega kerkis ka pulss. Tegelikkuses oli see kiiruse suurenemine näilik, mida näitavad ka järgmised arvud.

Jooksu graafik arvudes:
Esimene 5km - 31:02, HR avg 147
1. ring 6,2km - 40:27, HR 148 (siin kutsus loodus korraks külla)
2. ring - 39:03, HR 147
3. ring - 39:30, HR 149
4. ring - 39:11, HR 152
5. ring - 39:42, HR 153 (ja veel üks looduse kutse)
6. ring - 38:54, HR 156
Kokku - 4:27.56, HR 150

Siit on hästi näha, et tegelik tempo oli pidevalt ühtlane, aga viimastel ringidel muutus selle kiiruse ülalhoidmine raskemaks, sest keskmine pulss on ring-ringilt tõusnud. Viimasel kilomeetril ajasin ennast sirgu, tõstsin sammu ilusamaks ja kõrgemaks, et korralikult lõpetada. Vabaõhumuuseumi väravate juures sai täis isiklik rekord, aga kuna see polnud eesmärgiks iseenesest, siis ei põdenud selle pärast kah. Tookordsel maratonil läbisin esimese poole täpselt 2 tunniga ja teise poole 2:24-ga. Tookord tegin viimasel 15-nel kilomeetril endaga diili, et saan iga 6 jooksuminuti järel 1 minuti kõndida. Eile polnud diile vaja, jalad lubasid joosta ja kandsid lõpuni.

Sellise madala pulsiga jooksmine kulutas üsna vähe energiat - sõin maratoni ajal kokku neli tükikest banaani (kokku vist sai napilt üks terve banaan ära söödud) ja rüüpasin peale ca liitri jooki. Kaks korda kutsus loodus külla, mingi aeg läks ka seal kaotsi. Endal oli taskus kaasas 200ml jooki ja 3 geeli. Pool joogist sai väikeste lonksudega 2 ringi jooksul ära tarbitud, aga poolteise tunni järel oli see jäätunud. Geelid sinna taskusse jäidki (just praegu tuli meelde, et nad tegid ilmselt läbi ka täispesuprogrammi). Pole alates juunikuisest Saku 100-st ühtegi geeli söönud.......saab ka ilma hakkama!!!

Kokkuvõtteks võib öelda, et eile ei olnud kõige halvem päev.....

PS! Eilse maratoni tulemused!

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar