reede, 9. märts 2018

Vasaloppet 2019!

Olen nüüdseks maailma suurimal suusapeol, ehk Vasaloppeti suusamaratonil, käinud kaheksa korda. Ühel korral tippvormis sõitjana, ühel korral luuserist sõitjana ning ülejäänud kordadel olen seal lihtsalt kohal olnud. No umbes nii nagu eestlane käib iga kord oma laulupeol, mis siis, et samasid laule kuulamas, aga ikka käib!
Vasa stardikoridor 2012 esimese stardigrupi juurest üles võetuna!
Lugu algas aastal 2006, kui saime kokku kriitilise massi ehk ühe autotäie huvilisi ning panime ennast kunagi hilissügisel 2007 aasta sõiduks kirja. 2 nädalat enne Vasat paugutasin Tartu Suusamaratonil ennast 217. possa peale, mis andis tõsise eelduse heaks stardikohaks Vasaloppetil. Seal nimelt pannakse esmakordsed kõik viimasesse, ca 6000-liikmelisse, stardigruppi ning sealt väljatulek võtab tunde ja tunde aega. Ise startisin toona tänu seedning'ule ehk mõne muu varasema maratoni lõpukoha arvestamisele, vist kolmandast grupist ning lõpujoonel Mora kiriku juures kaotasin tollasele võitjale Oskar Svärd'ile ühe tunni, kaheksa minuti ja kuue sekundiga. See on siit kaugelt vaadatuna väga kõva tulemus, aga tegelikkuses oli eesliikujatel sula ja värske lumega paras jama majas ning tagatulijatel oli renn jääs ja lipe mega. Too tolleks, sain tol korral kohe esimese katsega Vasaloppeti medali (selle saavad kõik võitjale vähem kui 50% ajaliselt kaotavad lõpetajad, nt võitja aja 4h puhul saavad medali alla 6h lõpetajad jne) kätte ning minu jaoks oli medali- ja Vasa ambitsioon otsas! 

Vaade tagasi Vasa kolmandalt kilomeetrilt...kohe ollakse raja kõrgeimas punktis.
Kusagil 2010, kui hakkasin tihedamalt osalema Estoloppeti sõitudel, sain tuttavaks seltskonnaga, kes soovisid minna Vasale ja muudele Wordloppeti sõitudele. Mina kui "vana" olija panin pundi kokku ja esimest korda olin Vasal tagasi 2011 aasta talvel. Ise tol aastal starti ei läinud, aga sain kohapeal olles piisavalt seda kuulsat rada sõita ning oma vägitegu meenutada. Eriti mõnusaks muutus see iga-aastane Vasale minek siis, kui oma kodumaal talved kadusid. Mõnikord oli lausa nii, et veel 50km enne Mora linna oli ümberringi must maa, aga Vasa rada oli korralik ning Morast lääne ehk stardi poole valitses sügav talv.
3-kordne Vasa võitja Jörgen Brink enne rajarekordi 3:38:41 tegemist aastal 2012!
Meie pundi mõned liikmed aastast aastasse vahetusid, aga tekkisid ka nö stammliikmed, kellest mõnel nüüdseks juba 8 Vasat sõidetud. On olnud ka neid, kes mõne-aastase eemaoleku jooksul on tee sinna suusamekasse taas tagasi leidnud. Viimasel kahel aastal on Vasa korraldajad lisanud põnevust uuendusliku NattVasa ehk siis öösõidu näol. Sellel sõidul saab osaleda vaid paaridena ning starditakse reede õhtul kell 20:00 pilkasesse pimedasse. Igal osalejal peab kaasas olema lamp koos varupatareidega, survival kit, varusärk, -kindad, -müts, oma jook ja tops. Rajal küll juua saab, aga oma topsi. Erinevalt põhi Vasast võib sõita ka uisku ning selle nahka minu eelmise aasta NattVasa läks - uisku harjutamata olid poolel maal Evertsbergis labajalgade võlvid surnud ning pidin kahjuks katkestama...
NattVasa start anno 2017...
Kui paljud teist aru said, et postituse pealkirjas oli järgmise aasta number? Kes asjale pihta sai, taipas ilmselt sedagi, et järgmisel aastal lähen ma taas sinna Rootsimaale ja võtan mitmed sõbrad kaasa. Kui ka sina tahad tulla, siis võta minuga ühendust, tean jõu ja nõuga aidata ning soovitusi jagada. Kunagi ennemuiste, tegelikult vaid 6 aastat tagasi sai Vasale rahulikult regada veel novembris, siis aasta hiljem jooksis regamine kinni maikuus ning viimastel aastatel müüakse 15800 kohta välja vaid 1,5 minuti ehk 90 sekundiga. Nobedad näpud on abiks, aga väike näputrenn kulub ka marjaks ära. Saan ka selles osas häid õpetussõnu jagada! Ühesõnaga, kui tahad minna 2019 aasta varakevadel maailma suurimale suusapeole, võta ühendust!!! Vasaloppet, erinevalt muudest suusamaratonidest ei jää alates aastast 1990 enam kunagi ära, korraldajatel on olemas rahaline võimekus kasvõi neli aastat järjest korraldada kogu sõit ainult kunstlumel, mida toodetakse nö sisekülmahallides!!!

Regamine avatakse järgmisel pühapäeval, meie aja järgi kell 10 hommikul!!!

Kontakt: info@haanjamatkad.ee, telefon 511 4179

Loe ka muljeid Pasaloppetist 2015!4 kommentaari:

 1. Teemast mööda, aga ei leidnud ka paremat kohta, kustkaudu uurida - kas sel aastal mingid brevetiplaanid ka on?

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Selle hooaja plaan on selline:
   200 22.apr 18
   300 12.may 18
   400 21.july 18
   600 11.aug 18

   Kustuta
  2. Kus esimene sutsakas toimub?

   Kustuta
 2. Tundub, et ka 2018 sai Risbergil palju nalja ;) https://youtu.be/-TCE5cU-S14

  VastaKustuta