kolmapäev, 9. märts 2016

Haanja Suusa100 2016 - ta tuleb siiski!

Kunagistel ammustel hallidel aegadel, valades Tamula järvel uisumaratoni rada, sai nö jutujätkuks kellegi poolt (osalejad teada) välja pakutud idee, et ratta100 kõrvale peaks tegema ka Suusa100! Tookordsete tõsiste talvede kontekstis palju ei mõeldud, tehti ära! Viimased kolm lumevaest talve on aga pannud asja otstarbekuses järele mõtlema, kas ikka on siia Maarjamaale vaja ühte 100km pikkust suusasõitu, pealegi veel ühel raskeimal rajal, nimelt Haanja viiesel? Eelmisel kahest kehvast talvest ühel saime perfektse ajastuse tõttu Saja ära teha, aga sel aastal tundus asi ikka väga nutune - kuni tänaseni!
Kolmese laskumine täna, 9. märtsil....
Läinud laupäeval toimunud Haanja suusamaratoni otseülekanne (tänud Baltic Broadcasting tiimile ja Riho Järvelainenile) ning kõned kohalikele suusafriikidele andsid lootust, et soojal sügisel väljakuulutet kuupäeval, ehk siis 19. märtsil, on vist kuidagi võimalik Suusa100 ära pidada. Et seda vist'i ja kuidagi't elimineerida, seadsin täna ise kursi Haanjasse, et ikka oma silm kuningaks saada!
Kose kandis Võrus, Haanjani 11km........
Võrus oli asi ikka üsna nutune, eriti lumisest Tallinast tulnule, aga mida lähemale Haanjale, seda lumisemaks läks. Suundusin kõigepealt tšekkima nö algupärast Haanja Suusa100 ringi ehk siis kohalike keeles haanja viiest. Juba Kurgjärvele laskudes oli selge, et see kahe tõusuga nö Kurka paun jääb kindlasti rajast välja, siis hullem ootas veel ees!
Kurka tõus, sinna saunaäärsele vutiplatsile.....
Sobrasin oma mälusopis erinevaid pilte kevadistest Haanja suusaradadest, meenutamaks, millistel lõikudel lumi kõige kauem püsib. Heaks orientiiriks muidugi kunagine legendaarne töörahva pühal peetud suusasõit! Kuigi too aasta oli erandlik, annab ta aimu, milliste kohtade peal lumi püsib ning kustkaudu kannataks 10 päeva pärast rada teha, sest nö "orginaalviiesel" (sõna õige, just nii seda nimetatakse) seda teha ei saa! Sest ka nn soo tõus ja sellele järgnev rajaosa oli väga must, "kreegi pani aga koogile" Taltjärve-äärne viiese lõpp, kus ennast paisutanud oja oli muutnud raja jõeks! Aamen!
Viiese ja Haanja maratoni soo tõus....

Jõgi viiese rajal 200m enne staadioni, vett pritsis poolde säärde......
Kuna 5km ring langes eelnevate piltide kaasabil valikust välja, siis teiseks alternatiivringiks proovisin kohalike keeles "poole neljast" ehk siis eesti keeles 3,5km pikkust ringi koos lisapaunadega, et näiteks 4km (loe: 25 ringi) kokku saada. Kuigi see ring oli nii tõusude kui lume kontekstis üsna pandav, sain kokku vaid 3,83km, mis on 100km ringitamiseks ilmselt ikka liiga lühike!
Tegelikult on ikka sõidetavat lund küll ja veelgi......
Suundusin kolmandale otsiringile ja leidsin kokkuvõttes säärase 4,67km pikkuse ringi, mida tuleks sõita siis 22 korda, kus tumedaid laike oli väga vähe, enamuses ikka valget lund! Ja peamine on, et need lõigud on üsna metsavabad, ehk siis seal säilib lumi kauem ning puudelt tilkuv lumi ei saa seda hävitada! Ehk siis, minu kogemus ja ilmajaamade arvamus ütlevad, et saame Haanja Suusa100 anno 2016 ära pidada, mis ringil ja kas ka klassikas või ainult vabastiilis, see selgub juba vahetult enne võistlust, ehk siis 17. märtsi keskpäevaks, kell 12:00!
Valgustatud rajaosa on alati korraliku lumevaiba all....
Seniks aga, usku, usku ja usku! Ning kohe regama haanja100.ee lehel! Vallavanem Jüri Gotmans lubas täna igapoolset abi raja ettevalmistamisel, nii et TEEME ÄRA, HAANJA SUUSA100 2016!


2 kommentaari:

 1. TM- i rajal Matult Paluni super lumeolud;)) Tee väljasõiduüritus seal;))) Väikesel ringil 100 km tuuritada..... pärast oled peast pullerits......

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Ja kuidas see väljasõiduüritus Otepää kõrgustikul Haanjaga seotud on? Soovitan soojalt enne kommentaari avaldamist taustaga tutvust teha, muidu jääb nadi mulje!

   Aga jah, üritus olevatki persseläind katse....

   Kustuta